אכזבות – מיקוד שליטה חיצוני

"כשהציפיות נפסקות, דברים מתחילים לקרות".
אכזבות – מיקוד שליטה חיצוני

אכזבות מלוות אותנו לאורך חיינו, יש ביניהם קטנות ויש גדולות. אכזבות מחברים, אכזבות מאהובים ומאירועים שציפינו שיקרו ולא קרו.
אכזבה מהי? אכזבה זו תחושת מפח נפש שיש בה צער ועצב, היא לא נעימה ולכן לעיתים יש הנמנעים מעשייה או מקשר זוגי ולו רק כדי שחס וחלילה לא יחוו אותה.
אכזבה היא תוצר של ציפיות לא ממומשות. ככל שהפער בין הציפיות למציאות גדול יותר כך גדלה האכזבה.
אתה לא ממש מצפה להרוויח 56 מליון שקל כשאתה ממלא לוטו, מפנטז אולי… רמת הצפייה קטנה ואיתה האכזבה קטנה שעוברת רגע אחרי שנודעו המספרים, לעומת זאת לקבל מתנה ליום ההולדת מבת זוג זו כבר ציפייה גבוהה ובמידה ולא תתממש רמת האכזבה גבוהה בהתאמה.
אכזבות נובעות מתלות רגשית חיצונית. זאת אומרת שאדם מופעל רגשית מדברים שמחוצה לו ושאין לו שליטה עליהם (אלא אם הוא מאוכזב מעצמו), מיקוד השליטה שלו אם כן חיצוני.
אנחנו מייצרים לעצמנו ציפיות אותן אנחנו מבוססים על התנסויות וחוויות עבר בציפייה שמה שקרה בעבר היא שיקרה בעתיד ושוכחים ששום דבר בעצם לא מובן מאיליו, הכול ארעי ואין דבר יותר קבוע בעולם מאשר השינוי. העולם תמיד ישתנה ואיתו המציאות. מכאן שכל ציפייה סביר להניח שלא תתממש בדיוק כפי שאנחנו מדמיינים אותה אם בכלל.
הסכנה שבאכזבה היא שלאחר שחווינו אותה אנו יכולים למצוא את עצמנו נמנעים מלעשות דברים מפחד להתאכזב שוב.
ההרגל להיחסם מפחד אכזבה יכול לעיתים להיות כל כך מושרש בנו עמוק, שאנו לא מודעים לכך שרבות מההחלטות שלנו נובעות מתוך הפחד הזה ואנו תקועים במקום שבו אנחנו מוותרים מראש על מנת לא לחוות אכזבה.

מה ניתן לעשות בכדי לצמצם את האכזבות ולהקטין בנו את הכאב הכרוך בכך?

  • להיות מודע לכך שהציפיות שיש בנו לא בהכרח תתגשמנה כפי שאנחנו מדמיינים ומכאן להכין את עצמנו לכך שדברים יקרו שונה.
  • להקטין ציפיות, אם כי לעולם לא לוותר על השאיפות!
  • להחליט מראש שאם נתאכזב הכל בסדר.
  • להקציב זמן, מוגדר מראש, שעה שעתיים, יום יומיים בשביל לחוות את כאב האכזבה בזמן הזה, נרשה לעצמנו להרגיש את האכזבה, עד הסוף וכשיסתיים הזמן שקבענו לעצמנו נזדקף ונגיד לעצמנו שזהו, ממשיכים הלאה.
    להיות בכאן ובעכשיו, הכוונה בלחיות את הרגע היא למצוא את הטוב שברגע הזה, להתחבר לפנימיות שלך תוך צמצום עד כמה שאפשר את התלות הרגשית בגורמים החיצוניים לך, במה שלא בשליטתך.
עמוד הבית

השאירו פרטים ואני אחזור אליכם בהקדם!

דברו איתי עכשיו

היו אמיצים. קחו את הצעד הראשון.

התחלת שיחה בוואטסאפ
אשמח לדבר אתכם!
ברוכים הבאים, אשמח לדבר אתכם!