כוח רצון

"זה האנוש הקטן לכאורה, לכשירצה הרי הוא כוח שאין לנצחו".
מקסים גורקי (סופר)
כוח רצון

מהו כוח רצון זהו הכוח לשלוט בדחפים שלך, בעמידה בפני פיתויים תוך כדי שאתה מגדיר לעצמך מטרה, מתחייב לה, לוקח אחריות להתמיד בדרך להשגתה וממוקד בה, תהיה תובענית ככל שתהיה.

כל מי שניסה יודע שלהתחיל דיאטה ולהתמיד בה עד להשגת תוצאה רצויה זה דבר מובן מאיליו, להתחיל בתכנית אימון כושר, לקום מוקדם בבוקר ולהתמיד בזה, להתחיל בפרויקט חדש, להתחיל בכתיבת ספר ועוד דוגמאות רבות שאתם מכירים לא פחות טוב ממני כל אחד מהם מאתגרים בפני עצמם ולא כולם עומדים בהם בהצלחה..

כוח רצון זה לאסוף את עצמך, לקום בבוקר מוקדם לצאת לריצה בחמש בבוקר 3-4 פעמים בשבוע זה להוציא את עצמך מהמיטה גם כשקר בחוץ וממש לא בא לך.

אי אפשר להתחיל שום דבר חדש ובודאי לא להתמיד בו ללא כוח רצון, אבל מה לעשות? הוא כל כך חמקמק, קל להגות אותו, קשה לאמצו.

פיתויים כמה שהם נפלאים וכיפיים: עוגת גבינה מדהימה, כורסה נוחה ופיצוחים מול הטלוויזיה במקום ריצה, מה החדש בפייסבוק בעשר דקות האחרונות כשאני באמצע משימה ועוד.

פיתויים לא מפסיקים להתדפק על דלת תשוקותינו ואנחנו מוצאים את עצמנו שוב ושוב מקבלים החלטות אם להתפתות או לא, הדרך הקלה או הקשה?

הכוח לקבל החלטה על בסיס מה שאתה באמת מאמין שנכון וחשוב לך למה שאתה באמת רוצה לטווח ארוך תוך אמירת לא לפיתוי הוא כוח רצון. כולנו נולדנו עם השריר הזה שקוראים לו כוח רצון, והוא ממש לא נעלם עם הזמן אולי רק נחלש. מה שמבדיל בין מצליחנים לשאר היא היכולת לאמן את הכוח הזה ולהביא אותו לידי ביטוי.

אני רוצה להעמיק קצת בנושא השפעתו של החלק במוח הנמצא במצח והקרוי קליפת המוח הקדם מצחית, או בשמה הלטיני "הקורטקס הפרא-פרונטאלי" האחראי בין הייתר על תכנון לטווח ארוך ולכוח רצון, נחישות והתמדה אל מול השפעתו של אזור אחר בשם אמיגדלה האחראית על רגשות, פחד ויכולת שרידות . ההבנה תאיר בפניכם

את היכולת שלכם לשלוט בחייכם ממש לאמן ולפתח את ה"שריר" הזה במוחנו שיחזק בנו את כוח רצון , שליטה עצמית ויכולת החלטה טובה יותר.

קליפת המוח הקדם מצחית התפתחה אבולוציונית אחרונה ונמצאת בקדמת המוח, במצח. היא זו המאפשרת גמישות מחשבתית ומעורבת בתפקודים המחשבתיים הגבוהים כמו גיבוש תוכנית ואסטרטגיה. היא מקור הפעולות הרצוניות שלנו הנובעות משיקול דעת, ראיה לטווח ארוך והערכת התקדמות לעבר מטרה. הקליפה הקדם מצחית מתגמלת את האדם כאשר מעשיו מקדמים אותו אל עבר מטרה רצויה כמו גם מעורבת בניתור משאבים פנימיים ובשליטה כנגד גירויים מסיחי דעת.

האמיגדלה קיימת בכל בעלי החוליות והתפתחה מוקדם באבולוציה. תפקידיה בין היתר הם לתאם רגשות לפעולות כמו פחד למשל (אפקט הfight or flight רוץ או הילחם( . האמיגדלה דורשת סיפוקים בטווח הקצר הנאות ועונג. זה אזור במוח ששומר עלינו מפני סכנות, הוא שרת אותנו בעבר היטב כשחיינו בסבך הן בשרידותנו מול טורפים או בגורמו לנו לאכול מעבר לצריכת הקלוריות אותם אני צריכים בכדי לייצר רזרבות לימי מחסור. יש המכנים את תחומי אחריותה של האמגדילה כ"פרמיטיבים" . ולא מתאימים לימינו שכן אין בנו הצורך בהישרדות כמו בעבר, האמת היא באמצע , ללא האמגדילה נהיה כמו רובוטים, לא נדע פחד מהו , לא יהיו בנו תשוקות ודחפים ונאבד את היכולת להיות מאושרים.

אפשר להגדיר את היחס בין שני אזורים אלו במוח כשתי ישויות באותו אדם, , האחת שפועלת ספונטנית ובוחרת בדרך הקלה, והשנייה דורשת השקעת אנרגיה, שליטה עצמית ומחויבות של הפן הבוגר והאחראי שבנו
לצורך ההבנה בואו נתאר את המוח כשריר, בשריר הרקמה היא סיבי שריר וככל שנאמן את השריר כך תגדל רקמת השריר ויכולותיו יגברו . המוח עשוי מרקמה המכונה חומר אפור, ככל שנאמן אותה כך התקשורת בין התאים באזור אותו אנחנו מאמנים תתייעל וביצועיו ישתפרו. היום בעזרת הטכנולוגיה ניתן לבחון את רמת הפעילות של חלקי המוח השונים בהקשר לגירויים ומתוך כך מוכח שהגדלת התרגול למשל בכוח רצון מגדילה את הפעילות בקליפת המוח הקדם מצחית ומשפרת את ביצועיה. ככל שרמת הפעילות עולה כך היכולת שלנו לעמוד בפיתויים ולהתמיד בדרך אל המטרה משתפרת. לעומת זאת ככל שנוותר לעצמנו כך נחזק את החלק האחראי על חוסר דחיית סיפוקים.

אז אין כוח רצון מבלי שנתרגל אותו, ותרגול בעצם דורש כוח הרצון, נשאלת השאלה איך מתרגלים ?

הנה כמה טיפים לפיתוח כוח רצון מתוך תהליכי אימון אישי אותם אני מעביר.

 כטח רצון דורש מודעות קודם כל :

היכולת להכיר במחשבות, בגישות ובמעשים שלנו בזמן הווה ולהבין מדוע עשינו או חשבנו כך כמו גם לצפות מראש את התנהלותנו ולשקול מחדש את מעשנו.

ללא מודעות לרוב נבחר בדרך הקלה אם הדרך הקלה הייתה הדרך הטובה, סבבה, אבל לרוב זה לא כך. אחת הבעיות היא שאנחנו לא מודעים לכך שהרבה מהבחירות שלנו קשורות בכוח רצון, אפילו בחירות קטנות וחסרות משמעות לכאורה כמו להשקות את העציץ עכשיו או מחר.

על מנת לפתח את המודעות שלכם לאילו מההחלטות במהלך היום היו קשורות בכוח רצון, קחו יום מסוים, מחר למשל ובחנו את ההחלטות שעשיתם באותו היום. האם בחרתם בדרך הקלה שהחלישה את כוח הרצון או בחרתי במה שמחזק? .בסוף היום רשמו את התוצאות. זו יעזור לכם להבין אלו החלטות דורשות כוח רצון ותזהו את אותה הנקודה בה כוח הרצון צריך לבוא לידי ביטוי.

 סיבה טובה מונעת שחיקת כוח רצון:

אם אין לך מטרה ראויה לך, כזו שתמשוך אותך אליה ולא שתצטרך לדחוף את עצמך לכיוונה אז חבל להתחיל, כוח הרצון שהוא משאב מוגבל יתכלה בסופו של דבר ותמצא את עצמך סוטה מהדרך.

לכן, דאג שהמטרה שהצבת לעצמך תהיה מושכת מספיק שתעורר בך תשוקה להמשיך בדרך אליה על אף כל הפיתויים והקשיים שבדרך. לדוגמא, לרדת 10 קילו זה ממש לא מגרה את הדמיון, לעומת זאת לדמיין איך אני אראה בים כשאהיה חטוב או איזה כיף יהיה לי כשלא אתנשף על כל מאמץ, זה כבר ראוי ומצית את הדמיון.

בחירות נכונות:

זה מתחיל בקטנה. ככל שהבחירות שלנו יהיו יותר נכונות לנו ואני מדבר על הדברים הקטנים כמו לא לדחות, לבחור בלהרים את הטוסיק לקום מהכורסה לריצה אפילו שהיא כיפית ומפנקת, להרים נייר מהרצפה עכשיו ולא אחר כך, לשטוף כלים עוד באותו היום כדי שלא יסריחו, לבחור את המאכל הנכון לנו ולא על פי התשוקה כך נחזק את שריר כוח הרצון. התחילו בדברים הקטנים, הקלים, אל תשנו את כל ההרגלים שלכם בבת אחת אלא בהדרגה וכך במודעות מתמשכת תגיעו לשליטה טובה יותר.. דברים נכונים לעשות : להגביל את הצפייה בטלויזיה, להוריד את המינון של שיטוט לא תכליתי באינטרנט, לאכול בריא, לסרב לאוכל לא בריא, להתרכז ולהתמקד בעבודה , לשריין לעצמך זמן שהוא רק שלך. אין ספק שאחרי שבוע תרגול של עשיית הדברים הנכונים יקל עליכם לפעול מחוץ לאזור הנוחות שלכם ולקדם את מטרותיכם.

מדיטציה:

מדיטציה היא כלי מדהים לחיזוק המוח לשליטה עצמית , שליטה באימפולסים, בכוח הרצון, קשב ,מיקוד, מודעות לחיזוק כל מה שמקדם ומועיל לנו. השפעת המדיטציה נוגעת בכל תחומי החיים, קשרים, זוגיות, קריירה ועבודה, האני מול עצמי, מה לא.
מדיטציה שמה אתכם בליגה אחרת לגמרי של שליטה ומודעות. לאלו שאין להם סבלנות או זמן דעו לכם שאפילו 5 דקות ביום תורמות לאורך זמן. בחינות MRI במוח מראות הגדלת פעילות הקרום הקדם מצחי לאחר הצטברות של 3 שעות מדיטציה או לאחר רצף של 21 ימים רצופים של תרגול מדיטציה.

נשימות:

נשימה עמוקה, איטית ומודעת כמו במדיטציה מרגיעה ומביאה אותך להתחבר למודעות הגבוהה שבך, רוב היום אנחנו פועלים על אוטומט. כאשר עוצרים רגע ולוקחים כמה נשימות עמוקות ומודעות אם זה בנהיגה, הליכה, ישיבת עסקים, תוך משא ומתן קשה, אנחנו מתחברים לבסיס שלנו, לקרקע, למשאבי הכוח שבנו וזה מעצים בין היתר גם את כוח הרצון.
הנפלא בזה הוא ככל שתרגל יותר תוכל להגיע למצב שבו נשימה אחת או שתיים בלבד יחזקו אותך ויקשרו אותך למקורות הכוח שבך.

פרגון עצמי :

חיזוקים חיוביים מוכחים כתורמים ומשפיעים על כוח הרצון פרגן לעצמך על הצלחותיך , מגיע לך !

שינה מספקת :

עייפות מחלישה את הפעילות המוחית בקליפת המוח הקדם מצחי וכפעילותה נחלשת ישנה גם החלשות של כוח הרצון. לכן תן לעצמך שינה מספקת.

כושר גופני:

גם כאן יש מתאם הדוק בין התמדה בפעילות ספורטיבית לבין כוח הרצון בתחומים אחרים בחיים. מה עוד שעצם ההתמדה בכושר גופני היא בפני עצמה אתגר תרגולי לכוח רצון והתמדה.

רמת סוכר:

קליפת המוח הקדם מצחית זקוקה לאנרגיה על מנת לפעול במיטבה ומכאן לרמות סוכר מספקות. סטודנטים מכירים את ההמלצה לאכול פרי מתוק או שוקולד לפני בחינה על מנת להגביר את הריכוז. אז גם על כוח הרצון רמת הסוכר משפיעה. נכון ,יש כאן סתירה כאשר המטרה היא דיאטה, לא נכנס לזה עכשיו אבל פתיר.
הצבת מטרות מציאותיות ובטווחים ריאלים:
בואו נודה בזה, רובנו לא נהיה נשיאי ארצות הברית וגם לא אסטרונאוטים או מלכות יופי אז חבל להתבאס מזה אם אין לנו את הדרוש. הצבת מטרות ארוכות טווח עם התכנות נמוכה ללא חלוקת הדרך למטרות ביניים ראליות עשויה לגרום לכם לנטוש את הדרך לכן מבלי לזנוח את החלום הרחוק הגדירו מטרות ביניים מציאותיות בפרקי זמן סבירים שניתן לעמוד בהם. זה יעזור לכם לשמר את כוח הרצון ולגבי החלום הגדול, אם לא תממשו ואתו לפחות שיפרתם את עצמכם בדרך אליו.

לסיכום:

כוח הרצון הוא משאב שבלעדיו לא נוכל להגשים שום דבר רציני בחיים בלעדיו בסופו של דבר ניכנע לאזור הנוחות. לכל אדם יכולת לכוח רצון הפערים הם ברמת השימוש בו.
מי שמתרגל ומפעיל יותר את כוח הרצון אפילו בקטנה מצליח יותר בכל התחומים כמו גם יותר מאושר יותר מסופק ויותר תורם למשפחה ולקהילה.
חשוב לזכור שכוח הרצון הוא משאב מתכלה אשר על כן יש להשתמש בו בתבונה למטרות החשובות לנו.
הסוד להצלחה הוא הקצב תתחילו בקטנה ותגבירו קצב. התחילו את התרגול בנושא אחד, באחד מהטיפים שנתתי תקבעו את ההרגל החדש ורק אז המשיכו הלאה.
איל מנטור להעצמה ולחיים

עמוד הבית

השאירו פרטים ואני אחזור אליכם בהקדם!

דברו איתי עכשיו

היו אמיצים. קחו את הצעד הראשון.

התחלת שיחה בוואטסאפ
אשמח לדבר אתכם!
ברוכים הבאים, אשמח לדבר אתכם!