"פיתוח כריזמה?" – כתבה שנכתבה עלי בישראל היום

בשיתוף ברק רום. התפרסם ב- 27/5/2019

כולנו חולמים להיות אנשים אהובים, פופולאריים וכריזמטיים – אבל עד היום, תכונות אלה נחשבו לכישרון מולד שלא ניתן לפתח.
15589521487549_b-960x640

כשהגיעו השמועות על המנטור איל חובב, שטוען כי גילה את הדרך לאפשר לכל אדם לפתח אישיות כריזמטית שתאפשר לו להיות מקובל ואהוב – היינו די סקפטיים.

עד שנחשפנו לשיטה שמאפשרת לכל אדם לשדר לסביבה שלו כריזמה וקסם אישי, שהשאירה גם אותנו מופתעים.

הרעיון הזה כבר נשמע יותר מדי מוכר: מנטורים או קואצ'רים מטעם עצמם, שטוענים שגילו את "הסוד הגדול" כביכול לתקשורת בין-אישית, ומבטיחים ללמד כל אחד איך להיות האנשים המקובלי והכריזמטיים שכולם אוהבים – ועושים בדיוק את מה שאנחנו רוצים. אבל בפועל, מרבית המנטורים מתקשים להצדיק את ההבטחות הגדולות, ולא באמת מצליחים להוביל את התלמידים שהולכים אחריהם להשיג את התוצאות הרצויות עבור התלמידים שלהם.

לכן, כששמעתי בפעם הראשונה את השמועות על המנטור איל חובב, ועל עשרות התלמידים שלו שמעידים על "הניסים" שהוא חולל בחייהם לכאורה, הייתי די סקפטי. למעשה, הייתי בטוח שמדובר בעוד אחד מאותם גורואים שמבזבזים לנו זמן וכסף על הבטחות שהם לא יכולים לקיים. אבל אחרי שאיל סיים להסביר לי על הנוסחה שפיתח, ואחרי שחשף בפני את גורמי האישיות שמרכיבים אדם כריזמטי – הבנתי שמולי עומד מומחה ברמה אחרת לגמרי. ויש לו תוכנית שעשויה להפתיע גם אתכם.

"תראה", אומר איל, "הספקנות שלך מובנת. רק בשנה האחרונה הגיעו אלי 137 מתאמנים חדשים שרצו ללמוד איך לפתח את הכריזמה והביטחון העצמי שלהם, יותר מ-50% מהם כבר עברו אצל מאמנים ומומחים ואחרים. וזה די מובן – אחרי הכל, מי לא רוצה לשפר את הכריזמה שלו? וכשיש כל כך הרבה אנשים שרוצים לשפר את הכריזמה שלהם – אז ברור שמכל מקום יצוצו "מומחים" שמבטיחים לשנות לך את החיים. אבל האמת היא? שאף אחד מהם לא באמת מבין את מנגנון האישיות שהופך בן-אדם לכריזמטי."

 

איל חובב – מדריך חיילים משוחררים לקראת החיים באזרחות:

מה לדעתך הבעיה בטיפולים המצויים כיום בשוק?

"תראה, אני לא רוצה להכליל, אבל מה שקורה היום הוא שמומחים רבים בתחום מנסים למכור "תרופות פלא": לרוב הם משתמשים בכל מיני משפטי העצמה פנימית, שאמורים לגרום לך להרגיש טוב עם עצמך. כאלה מומחים יגידו לך שאם תביט כל בוקר במראה ותגיד: "אני יפה, אני מוכשר, אני חכם" – זה מה שישפר את ההרגשה הפנימית שלך, ועל הדרך גם את הכריזמה שלך. אבל בפועל – כל מי שעבד לפי העקרונות הזאת מבין שזה לא כל כך עובד."

זה בהחלט נשמע כמו מצב די מטרידמה אתה היית עושה אחרת?

"פשוט מאוד. אם אתה רוצה לפתח כריזמה אמיתית, אתה חייב להכיר את שלושת המרכיבים הפסיכולוגיים באישיות שלנו, שהופכים כל אדם לכריזמטי – ושבלעדיהם שום דבר לא יכול לקרות אצלו. אלה שלושה מרכיבים שהם חלק משמעותי מתהליך העבודה הצמוד שלי עם כל מתאמן שמגיע אלי, והם מוכיחים את עצמם כל פעם מחדש.

דבר ראשון, אני מדבר על אותנטיות. אדם שמחובר לעצמו, יודע מה הוא רוצה ולא מתבייש להגיד את זה – הוא אדם שמתפרצת ממנו עוצמה אדירה שיכולה לשבור חומות ולהביא אותו לאן שהוא רוצה בחיים. דבר שני, אני מדבר על אסרטיביות. אם כבר התחברת לעצמך, ואתה יודע מה אתה רוצה להשיג, אתה חייב שיהיה לך את הכוח להגיד – "זה שלי, ומגיע לי לקבל את זה!". להבין את זה, ולהרגיש את ההבנה הזאת זורמת לך בוורידים – זו הרגשה שיש רק לאנשים כריזמטיים באמת. ורואים את זה בהתנהגות שלהם.

מרתקומהו הגורם האחרון?

"הגורם האחרון הוא מודעות ונוכחות ברגע ההווה. כשאתה נמצא בשיחה עם בן-אדם כריזמטי, אתה פשוט רואה עליו שהוא מתעניין בך – ורק בך. הוא יהיה מרוכז במה שיש לך להגיד, הוא לא ידבר יותר מדי על עצמו, והוא ירצה להראות שממש חשוב לו לשמוע את מה שאתה אומר.   ואם אתה, בתור אדם כריזמטי, תצליח לשדר מסר כזה? אתה תגרום למי שידבר איתך להרגיש מיוחד, והוא בתמורה, יהיה מוכן לעשות בשבילך כמעט כל דבר שתבקש."

מעניין מאודאז איזה טיפ היית מציע לקוראים שלנו שרוצים לפתח בעצמם את הכריזמה שלהםולגרום ליותר אנשים לאהוב אותם?

קודם כל, לא להתפתות להבטחות על תהליך קל ומהיר שהופך אותך תוך יומיים מביישן כרוני למלך הכיתה. הבטחות כאלה הן רק פתח לתקוות שווא ולבזבוז של זמן וכסף. ודבר שני, להבין שתהליך של שיפור כישורי תקשורת בין-אישית יכול לקרות רק דרך תהליך שמשלב השראה, משמעת, מסגרת מחייבת, עבודה, ומחויבות הדדית שלך ושל המאמן שתבחר לעבוד איתו. בלי זה – שום דבר לא יעבוד, בטח שלא לטווח ארוך.

 

איל בתוכניתו ברדיו החברתי הראשון:

נשמע מרתקאז תגידיש עוד דרכים שהקוראים שלנו יכולים ללמוד ממך על פיתוח כריזמה?

כמובן. מן הסתם, מה שסיפרתי כאן על התחום הזה של פיתוח כריזמה הוא רק קצה הקרחון, ויש עוד הרבה כלים לפיתוח כריזמה שאני יכול לשתף עם כל מי שמעוניין. אני תמיד מתרגש לעזור לאנשים להיחשף לעולם הזה של פיתוח קסם אישי וכישורי תקשורת בין-אישית, ובכל פעם מחדש אני גאה לראות, איך אנשים ביישנים ומופנמים מגלים שהם יכולים להשפיע על אנשים ולגרום להם לאהוב אותם, ברמה הרבה יותר גבוהה ממה שהם חשבו שאפשרי עבורם. זה לא בשמיים, וזה אפשרי לכל אחד. אבל כדי שזה יקרה, יש צורך בכמה צעדים הכרחיים, שבלעדיהם קשה עד בלתי אפשרי לפתח כריזמה וכישורי תקשורת בין-אישית איכותיים באמת. ולי יהיה את הכבוד להראות לכל מי שיהיה מעוניין את הצעדים האלה, כבר היום.

קישור לכתבה:

https://www.israelhayom.co.il/you-may-find-interesting/experts/article/9191582

עמוד הבית

השאירו פרטים ואני אחזור אליכם בהקדם!

דברו איתי עכשיו

היו אמיצים. קחו את הצעד הראשון.

התחלת שיחה בוואטסאפ
אשמח לדבר אתכם!
ברוכים הבאים, אשמח לדבר אתכם!